Hoppa till huvudinnehåll
Lagrådsremiss från Utbildningsdepartementet

Utökade registerkontroller i skolväsendet

Publicerad

Förskolan och skolan ska vara trygga platser. För att öka skyddet för barn och elever mot våld och andra övergrepp samt mot olämplig påverkan lämnar regeringen förslag som innebär att den registerkontroll som ska göras när någon ska anställas eller på annat sätt tas emot inom skolväsendet och annan pedagogisk verksamhet ska utökas. Förslagen innebär följande:

Ladda ner:

Registerkontrollen ska även omfatta vissa uppgifter i misstankeregistret,
inte enbart belastningsregistret.

  • Registerutdraget ska inte vara äldre än sex månader när det visas upp,
    till skillnad från dagens ett år.
  • Tidsgränsen för när den som får anställas eller på annat sätt tas emot hos samma arbetsgivare utan att på nytt visa upp ett registerutdrag ska sänkas från ett år till sex månader.
  • Registerkontroll ska även göras på den som ska anställas eller på annat sätt tas emot inom den kommunala vuxenutbildningen.

I lagrådsremissen redovisar regeringen även sin bedömning att fler brott bör omfattas av registerkontrollen. Regeringen redovisar också sin bedömning att Statens skolinspektion och kommuner bör ges en möjlighet till kontroll i misstankeregistret vid ägar- och ledningsprövningar.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 15 juli 2026.

Laddar...