Remiss av betänkandet Ett nytt brott och andra åtgärder mot människohandel (SOU 2025:119) Diarienummer: Ju2025/02760
Publicerad
Här kan du ta del av svaren från dem som har ombetts att svara på remissen Skärpningar i lagen om särskild kontroll av vissa utlänningar och utlänningslagen (SOU 2025:114). Övriga yttranden finns tillgängliga i departementet.
Remissinstanser:
Remissvaren ska ha kommit in till Justitiedepartementet senast den 17 mars 2026.
Genväg
Remisser
Innan regeringen tar ställning till ett förslag skickas det på remiss till berörda myndigheter, organisationer, kommuner och andra intressenter. Regeringen vill veta vad de som berörs tycker och vilket stöd som förslaget har. Även allmänheten har rätt att lämna synpunkter.
På webbplatsen publiceras svar från de som har ombetts att svara. Alla svar och yttranden med anledning av remissen finns med i underlaget för de beslut som följer efter remissen.