Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Försvarsdepartementet

Totalförsvar på agendan när Pål Jonson besöker Skåne

Publicerad

Den 23 och 24 april besöker försvarsminister Pål Jonson Helsingborg, Malmö och Lund. Försvarsministern kommer bland annat att tala inför Allmänna Försvarsföreningen i Skåne, delta i panelsamtal på Campus totalförsvar i Helsingborg och besöka Saab i Lund.

Pål Jonson kommer tillsammans med ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, att träffa Allmänna Försvarsföreningen i Skåne. Under mötet i Malmö kommer de båda statsråden tala och svara på frågor om aktuella frågor inom svenskt totalförsvar.

I Helsingborg deltar Pål Jonson på konferensen CTF Forum. Campus totalförsvar är en samverkanskonstellation mellan svenska lärosäten med målet att i samarbete med myndigheter, näringsliv och civilsamhälle skapa en robust plattform för utbildning och forskning och därmed stärka Sveriges totalförsvar.

Sedan förra året anordnar Campus totalförsvar årligen konferensen CTF Forum för att samla aktörer för att stärka Sveriges totalförsvar.

Försvarsminister Pål Jonson kommer under konferensen att delta i ett samtal om kompetensförsörjning, forskning och innovation inom totalförsvaret.

Pål Jonson kommer också att besöka Saab i Lund samt träffa och hålla ett anförande för Lunds Akademiska Officerssällskap (LAOS) och en bredare krets studenter.

Presskontakt

Johan Hjelmstrand
Pressekreterare hos försvarsminister Pål Jonson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-126 69 22
e-post till Johan Hjelmstrand
Laddar...