Totalt 1399 träffar.
-
Remiss av skrivelserna Nytt system för företagens miljörapportering och Komplettering av redovisningen nytt system för företagens miljörapportering, KN2025/01978
Här kan du ta del av svaren från dem som har ombetts att svara på Nytt system för företagens miljörapportering och Komplettering av redovisningen nytt system för företagens miljörapportering. Övriga yttranden finns tillgängliga i departementet.
Publicerad · Uppdaterad · Remiss från Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Kompletterande regler ska underlätta tillståndsprocesser för strategiskt viktiga industrier
Nu remitteras förslag på kompletterande bestämmelser till EU-förordningen om kritiska råmaterial och EU-förordningen om nettonollindustri. Förslagen syftar till att reglerna om kontaktpunkter, tillståndsprocesser och tidsfrister ska få genomslag i det svenska systemet. Förslagen ligger i linje med regeringens satsningar på att underlätta tillståndsprocesserna för strategiskt viktiga industrier.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Remiss av promemorian Kontaktpunkter, tillstånd och tidsfrister enligt EU-förordningen om kritiska råmaterial och EU-förordningen om nettonollindustri, KN2025/02439
Här kan du ta del av till vilka instanser som regeringen har remitterat promemorian Kontaktpunkter, tillstånd och tidsfrister enligt EU-förordningen om kritiska råmaterial och EU-förordningen om nettonollindustri.
Publicerad · Remiss från Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Kontaktpunkter, tillstånd och tidsfrister enligt EU-förordningen om kritiska råmaterial och EU-förordningen om nettonollindustri, KN2025/02439
I promemorian lämnas förslag till bestämmelser som kompletterar EU-förordningen om kritiska råmaterial och EU-förordningen om nettonollindustri (EU-förordningarna).
-
Nya gruvor avgörande för Sveriges totalförsvar och ekonomiska säkerhet
Gruvindustrin är avgörande för all modern teknik och inte minst modernt försvarsmateriel. Utan sällsynta jordartsmetaller och kritiska mineral kan industrin inte producera och försvaret inte utrustas. Regeringen har därför som ambition att bidra till svensk och europeisk säkerhet genom att främja öppnandet av nya gruvor. Säkerhetsaspekter kommer att väga tungt när dessa frågor avgörs framåt.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Talangattraktion i fokus när Johan Forssell besöker Boston
Den 11–13 januari besöker migrationsminister Johan Forssell Boston i USA tillsammans med företrädare från sex svenska universitet och högskolor. Fokus för besöket är samarbete, kunskapsutbyte och diskussion kring frågor som rör talangattraktion, högkvalificerad arbetskraftsinvandring och villkor för forskare.
Publicerad · Pressmeddelande från Johan Forssell, Justitiedepartementet
-
Nya regler om aktier på MTF-plattformar
Regeringen föreslår regler som krävs för att i svensk rätt genomföra EU-direktivet om aktier med olika röstvärden. Direktivet syftar till att göra det mer attraktivt för små och medelstora bolag att ta upp sina aktier till handel på en multilateral handelsplattform (MTF-plattform) och därigenom förbättra bolagens förutsättningar att anskaffa riskkapital.
Publicerad · Lagrådsremiss, Rättsliga dokument från Justitiedepartementet, Regeringen
-
Nya lagar på energi- och näringsområdet 2026
Vid årsskiftet träder flera viktiga lagar och förordningar i kraft på energi- och näringslivsområdet.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Nya myndighetsuppdrag ska stärka näringslivet och öka konkurrenskraften
Regeringen stärker satsningarna på näringslivsområdet. Inför 2026 får myndigheter i uppdrag att stärka förenklingsarbetet för företag, motverka brottslighet i företag samt accelerera utvecklingen av nettonollteknik. Några myndigheter ska även redovisa överklaganden av andra myndigheters beslut.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Remiss av SOU 2025:68 Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap – för ökad försörjningsberedskap, KN2025/01284
Här kan du ta del av till vilka instanser som regeringen har remitterat SOU 2025:68 Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap – för ökad försörjningsberedskap.
Publicerad · Uppdaterad · Remiss från Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Statssekreterare i dialog med kulturella och kreativa branscher
Den 2 december bjöd Kulturdepartementet, Utrikesdepartementet och Klimat- och näringslivsdepartementet in företrädare för de kulturella och kreativa branscherna till dialog. Syftet med dialogen var att öka förståelsen för branschernas aktuella utmaningar och möjligheter till internationalisering och export, samt att utveckla det samarbete som finns mellan branscherna och det offentliga Sverige.
Publicerad · Artikel från Klimat- och näringslivsdepartementet, Kulturdepartementet, Utrikesdepartementet
-
Energimyndigheten och Jordbruksverkets stöd till företag ska ingå i gemensam datainfrastruktur
Regeringen har beslutat att Energimyndigheten och Jordbruksverket ska anpassa sin datainsamling och dataindelning till en gemensam datainfrastruktur. Strukturen ska när den är klar dela uppgifter om statlig finansiering till företag. Syftet är att skapa en samlad översikt av statliga insatser, öka effektiviteten och förbättra möjligheterna för uppföljning och utvärdering.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Remiss av promemorian En samlad myndighetsfunktion för ökad effektivitet och minskad sårbarhet i statens arbete med statsstöd, KN2025/00943
Här kan du ta del av till vilka instanser som regeringen har remitterat promemorian En samlad myndighetsfunktion för ökad effektivitet och minskad sårbarhet i statens arbete med statsstöd.
Publicerad · Uppdaterad · Remiss från Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Arbetet med den nationella AI-strategin
För att stärka Sveriges välfärd, konkurrenskraft och innovation kommer regeringen under våren att lansera en nationell AI-strategi. Arbetet med att ta fram AI-strategin pågår för fullt, och leds av ett AI-sekretariat på Finansdepartementet under civilminister Erik Slottner.
Publicerad · Artikel från Erik Slottner, Finansdepartementet
-
Utredning föreslår åtgärder för ökad cybersäkerhet i digitala produkter
Cyberresiliensutredningen har överlämnat sitt betänkande till civilminister Erik Slottner. Utredningen har lämnat förslag om en kompletterande nationell lagstiftning och om åtgärder som kan vara till stöd för små- och medelstora företag. Detta för att EU-regleringen inte ska hämma näringsliv och innovation.
Publicerad · Pressmeddelande från Erik Slottner, Finansdepartementet
-
Kompletterande bestämmelser till EU:s cyberresiliensförordning, SOU 2025:115
Regeringen beslutade den 28 november 2024 att tillkalla en särskild utredare med uppgift att analysera behovet av och föreslå åtgärder och kompletterande författningsbestämmelser som behövs i syfte att anpassa svensk rätt till EU:s cyberresiliensförordning. Uppdraget skulle redovisas senast den 15 december 2025.
Publicerad · Rättsliga dokument, Statens offentliga utredningar från Finansdepartementet
-
Förenklingsarbete på agendan när Konkurrenskraftsrådet möts i Bryssel
Måndag den 8 december reser energi- och näringsminister Ebba Busch till Bryssel för möte i Konkurrenskraftsrådet. På dagordningen står bland annat diskussioner om förenkling, e-handel och borttagande av hinder på den inre marknaden.
Publicerad · Pressmeddelande från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet
-
Samtal om en stark och motståndskraftig svensk industri i en orolig omvärld
Den 27 november samarrangerade Klimat- och näringslivsdepartementet och Industrirådet ett industrisamtal för att diskutera hur Sverige kan öka sin konkurrens- och motståndskraft.
Publicerad · Artikel från Ebba Busch, Klimat- och näringslivsdepartementet





