Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Statsrådsberedningen

EU-minister Jessica Rosencrantz deltar i firandet av Europadagen 2026

Publicerad

Den 9 maj varje år firas Europadagen och arbetet för fred och sammanhållning i Europa. EU-minister Jessica Rosencrantz deltar i firandet på Europafestivalen i Kungsträdgården i Stockholm.

– Jag ser fram emot att uppmärksamma Europadagen och att delta i Europafestivalen. I en orolig tid är det europeiska samarbetet viktigare än på mycket länge. Vi i Europa måste själva ta större ansvar för vår egen säkerhet, konkurrenskraft och framtida välstånd, säger EU-minister Jessica Rosencrantz.

Under Europafestivalen deltar EU-ministern tillsammans med EU-kommissionär Jessika Roswall i ett samtal om arbetet i maktens korridorer. Samtalet på Stora scenen leds av Europafestivalens konferencier Ahmed Berhan.

EU-ministern medverkar under festivalen även i en liveinspelning av Kamratpostens podd.

Om Europafestivalen

Europafestivalen äger rum lördag 9 maj klockan 11.00–18.00 i Kungsträdgården i Stockholm. Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för allmänheten. Mer information om festivalen och programmet för dagen finns på Europeiska kommissionens webbplats.

Därför firas Europadagen 9 maj

Europadagen firas på årsdagen av den historiska Schumandeklarationen, som presenterades av Frankrikes dåvarande utrikesminister Robert Schuman den 9 maj 1950. Deklarationen innehöll en omfattande plan för att säkerställa långsiktig fred i Europa efter andra världskriget – genom ett europeiskt politiskt samarbete som skulle göra ett nytt krig otänkbart. Det som i dag är EU har sin grund i denna deklaration.

Laddar...