Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Pressinbjudan: Näringsministern presenterar regeringens nya besöksnäringsstrategi

Publicerad

Måndag den 18 oktober bjuder näringsminister Ibrahim Baylan in till pressträff för att presentera regeringens nya strategi för hållbar turism och växande besöksnäring.

Tid:
Plats: Föranmälda journalister kan delta på plats vid pressträffen i Bella, inpassering via Rödbodgatan 6, eller digitalt via Zoom.

Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast måndag 18 oktober kl. 08.30 via formuläret, se nedan. Inpassering sker via Rödbodgatan 6 kl. 09.30. Under pressträffen kommer de journalister som är på plats i Bella att vara de som först får ställa frågor och genomföra enskilda intervjuer. Journalister som deltar digitalt kommer att få praktisk information via mejl. Pressträffen sänds även via regeringen.se och Regeringskansliets Youtube. Anmälan har utgått.

Presskontakt

Elias Aneheim Ulvenäs
Presskommunikatör
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-142 72 52
e-post till Elias Aneheim Ulvenäs
Kajsa Loord
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.