Klarare regler från UNHCR för att kunna utvisa dömda för våldtäkt
Publicerad
På svenskt initiativ har FN:s flyktingorgan UNHCR uppdaterat sina riktlinjer vid fråga om utvisning vid grov brottslighet. Därmed har UNHCR gjort ett betydelsefullt förtydligande om att våldtäkt nu inkluderas som exempel på ett synnerligen grovt brott vid tillämpning av flyktingkonventionen.
Bakgrunden är en uppmärksammad dom från hösten 2025 där förövaren som dömdes till tre års fängelse för våldtäkt slapp utvisning med motiveringen att brottet inte ansågs tillräckligt grovt.
Det svenska initiativet är en del i regeringens arbete för att stoppa mäns våld mot kvinnor och för att stärka upp möjligheter att utvisa brottsdömda. Det ska finnas riktiga konsekvenser då allvarliga brott begåtts.
– För mig är det självklart att våldtäktsmän som inte är svenska medborgare ska utvisas – även om de är flyktingar. Det handlar om att stå på brottsoffrens sida och för deras rätt till upprättelse, säger migrationsminister Johan Forssell.
Regeringen inledde en dialog med UNHCR i början av året om hur viktigt det är att deras riktlinjer i fråga om utvisning vid grov brottslighet anpassas till dagens förhållanden och samhällets krav på tydligare stöd till brottsoffer i stället för till förövarna.
UNHCR publicerade de reviderade riktlinjer den 21 augusti 2026. Det är den första förändringen av riktlinjerna på närmare 30 år.
Presskontakt
Pressekreterare hos migrationsminister Johan Forssell
Mobil 076-142 29 39
e-post till Victoria Holmqvist