Nytt uppdrag ska möjliggöra ett tidigare avslut av elcertifikatsystemet
Publicerad
Regeringen ger nu Energimyndigheten i uppdrag att föreslå de konkreta ändringar som krävs för att elcertifikatsystemet ska kunna avslutas i förtid. Den samhällsekonomiska vinsten beräknas till omkring 290 miljoner kronor. En del av besparingen består av minskad administration för både företag och myndigheter.
Energimyndigheten fick i december 2024 i uppdrag att utreda ett tidigare avslut av elcertifikatsystemet. Den norska energimyndigheten NVE fick samtidigt ett motsvarande uppdrag. Uppdraget redovisades i oktober 2025 och myndighetens bedömning är att fördelarna med ett tidigare avslut är tydlig. Den samhällsekonomiska vinsten med att avsluta systemet 2029 beräknas till omkring 290 miljoner kronor i Sverige. Energimyndighetens förslag remitterades och reaktionen från remissinstanserna var med ett fåtal undantag positiva.
I det nya uppdraget ingår också att föreslå hur de elproducenter som har rätt att tilldelas elcertifikat när systemet avslutas ska kompenseras. Kompensationen ska beräknas utifrån slutsatserna från det förra uppdraget.
Uppdraget ska redovisas senast den 16 november 2026.
Elcertifikatsystemet
- Elcertifikatsystemet har bidragit till att mer än 55 TWh ny förnybar elproduktion tagits i drift i Sverige och Norge sedan den gemensamma marknaden skapades 2012.
- Av dessa har omkring 35 TWh byggts i Sverige.
- Elcertifikat till ett värde av 33 miljarder kronor har tilldelats anläggningar i Sverige sedan 2012. Sedan 2003 då systemet infördes är summan totalt cirka 70 miljarder kronor.
Presskontakt
Pressekreterare hos energi- och näringsminister Ebba Busch
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 070-232 25 28
e-post till Elisabeth Wanngård
När blir regeringsuppdrag tillgängliga digitalt?
Regeringsuppdrag publiceras här på webbplatsen efter att de har expedierats.