Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa på Sverigeturné 26–27 maj

Publicerad

Benjamin Dousa besöker den 26–27 maj Eskilstuna, Linköping, Ödeshög, Jönköping, Skövde, Västerås och Stockholm för att träffa studenter och företag.

– Jag vill prata med både studenter och företag, och få lyssna in deras perspektiv. Vi driver bland annat på inom EU för att få fler frihandelsavtal på plats. Bara avtalen med Australien, Indien, Mexiko och Mercosur-länderna räknar vi kan skapa upp till 28 500 nya jobb i de län vi besöker på resan, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa.     

Dousa besöker under tvådagarsturnén gymnasieskolor i Eskilstuna och Västerås, Linköpings universitet och en företagsträff i Jönköping arrangerad av Företagarna och Handelskammaren i Jönköping.

Han håller även anföranden på Skövde innovationsriksdag och Ung Företagsamhets mässa i Älvsjö. Benjamin Dousa kommer även att göra ett företagsbesök i Ödeshög.

Sammantaget står de län som besöks under turnén för över 1100 miljarder kronor i varuexport, eller drygt 60 procent av Sveriges totala export av varor.

Län Potentiella nya jobb av frihandelsavtal*
Södermanland 981
Östergötland 1823
Jönköping 1744
Västra Götaland 12 320
Västmanland 1333
Stockholm 10 327

*Jobbsiffrorna är beräknade utifrån frihandelsavtal med Australien, Indien, Mexiko och Mercosur. 

Det finns flera tillfällen för media att följa med på besök eller intervjua Dousa. För mer information och tid för media, kontakta pressekreterare Lukas Zeiler. Se kontaktuppgifter nedan.

Presskontakt

Lukas Zeiler
Pressekreterare hos bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-7640621
e-post till Lukas Zeiler
Laddar...