Hoppa till huvudinnehåll

Sverige stödjer IEA:s initiativ att släppa olja från beredskapslager

Publicerad

Internationella energibyrån (IEA) har tagit initiativ till att samordnat släppa 400 miljoner fat olja från sina medlemsländers beredskapslager. Sveriges andel av detta är cirka två miljoner fat inom 90 dagar. Sverige ställer sig bakom initiativet som syftar till att lindra konsekvenserna på oljemarknaden.

– Sverige stödjer IEA:s initiativ att släppa olja från beredskapslager. Vi har en god beredskap som gör oss mindre sårbara än många andra. I ett allvarligt läge bidrar Sverige till att stabilisera priserna på olja och motverka att hushållen drabbas av kostnadsökningar, säger energi- och näringsminister Ebba Busch.

Störningen i den globala oljemarknaden är historisk. Sedan den 28 februari har oljetransporterna genom Hormuzsundet nästan helt avbrutits. Vanligtvis passerar omkring 25 procent av världens sjöburna oljehandel sundet. Asien är särskilt påverkat av försörjningsstörningen, men eftersom oljemarknaden är global påverkar störningen hela världen.

Efter 1970-talets oljekris skapades de beredskapslager av olja som nu används för att dämpa effekter av en störning i den globala oljemarknaden. IEA:s medlemsländer har aldrig tidigare gjort en så stor lageravtappning.

Beredskapslagring av olja

Importörer, säljare och förbrukare av olja är enligt lag skyldiga att hålla beredskapslager för att trygga tillgången under svåra försörjningskriser för råolja och oljeprodukter.

Lagringsskyldigheten är knuten till Sveriges åtaganden gentemot IEA enligt IEP-avtalet, en överenskommelse mellan 32 länder om ett gemensamt energiprogram. Avtalet kräver bland annat att varje medlemsland lagrar olja motsvarande 90 dagars nettoimport.

Detta är den sjätte lageravtappningen i IEA:s historia. Senast en lageravtappning gjordes var våren 2022 i samband med Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Sveriges lager ska omfatta minst 90 dagars nettoimport normalt. För närvarande finns motsvarande cirka 110 dagar i de svenska lagren. Sveriges bidrag i den aktuella lageravtappningen motsvarar cirka 14 dagar.

Presskontakt

Axel Vide
Pressekreterare hos energi- och näringsminister Ebba Busch
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076- 141 28 13
e-post till Axel Vide
Laddar...