Ny generaldirektör för Myndigheten för delaktighet
Publicerad
Regeringen har utsett Anders Kessling till ny generaldirektör för Myndigheten för delaktighet. Han tillträder den 1 februari 2026.
– Personer med funktionsnedsättning har rätt till jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet i samhället. Jag är glad att Anders Kessling tackat ja till uppdraget som generaldirektör. Med sin gedigna erfarenhet av arbete inom den statliga sektorn är han rätt person att leda myndighetens arbete för jämlika levnadsvillkor, säger socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall.
Anders Kessling kommer närmast från Finansdepartementet, där han har jobbat med frågor om effektivisering av den statliga förvaltningen. Tidigare har han arbetat som direktör för Delegationen mot segregation och som statssekreterare vid arbetsmarknadsdepartementet. Anders Kessling tillträder sin tjänst den 1 februari 2026, och förordnandet gäller i sex år.
Om Myndigheten för Delaktighet
Myndigheten för delaktighet arbetar för att alla ska ha samma möjligheter att vara delaktiga i samhället och kunna ta del av mänskliga rättigheter.
Presskontakt
Pressekreterare hos socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-112 78 19
e-post till Sara E. Persson