Statsministern tog emot Finlands president
Publicerad
Torsdag den 30 april besökte Finlands president Alexander Stubb Stockholm med anledning av firandet av H.M. Konungens födelsedag. I samband med besöket bjöd statsminister Ulf Kristersson in presidenten till ett möte för att diskutera aktuella frågor.
Mötet ägde rum i Sagerska huset och behandlade aktuella frågor inklusive det rådande omvärldsläget. Ledarna berörde också utrikes- och säkerhetspolitik och aktuella bilaterala frågor.
– Värdefullt att träffa Finlands president Alexander Stubb i samband med att han är i Stockholm för H.M. Konungens 80-årsfirande. Det finns inget land som vi samarbetar lika nära med som med Finland. I oroliga tider är våra förtroendefulla relationer med Finland viktigare än någonsin. Vi diskuterade utvecklingen i Mellanöstern och hur den påverkar våra länder. Vi pratade också om Europas arbete med att ta ett allt större ansvar för säkerheten i vår del av världen, säger statsminister Ulf Kristersson.

