Hoppa till huvudinnehåll
Proposition från Finansdepartementet

Koncentration av viss länsstyrelseverksamhet Prop. 2025/26:176

Publicerad

I denna proposition föreslår regeringen de lagändringar som behövs för att kunna genomföra en koncentration av viss länsstyrelseverksamhet till ett färre antal länsstyrelser. De verksamheter som föreslås koncentreras är deponering av hyra och arrende enligt jordabalken, avveckling av stadgad åborätt och landgille samt individärenden.

Ladda ner:

Förslagen i propositionen innebär att sådana uppgifter i lag som anger vilken länsstyrelse som ska pröva en viss fråga tas bort och att det förs in en upplysning om att regeringen utser den eller de länsstyrelser som ansvarar för vissa uppgifter.

De verksamheter som föreslås koncentreras är av mycket ringa omfattning. Förslagen bedöms ha begränsade konsekvenser för länsstyrelsernas verksamhet och bör på sikt resultera i effektivitets- och kvalitetsvinster för både länsstyrelserna och enskilda.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Laddar...