Ny utredning ska se över ytterligare förenklingar för legala vapenägare
Publicerad
Regeringen har gett en särskild utredare i uppdrag att se över viktiga frågor på vapenområdet. Syftet är att få till ytterligare förenklingar i regelverket för legala vapenägare.
Den 1 juni 2026 trädde en ny vapenlag och vapenförordning i kraft. Den nya vapenlagstiftningen innehåller flera viktiga förändringar som gör regelverket enklare för legala vapenägare. För att ytterligare förtydliga och förenkla reglerna tillsätter regeringen en utredning som ska se över flera frågor på området.
Utredningen ska bland annat:
- utreda hur den som hade vapenlicens för jakt vid utgången av 1984 i regelverket kan jämställas med den som har avlagt jägarexamen,
- se över hur reglerna för vapenbyte kan förenklas, och
- lämna förslag på hur regelverket tydligare kan skilja mellan legala vapenägares hantering av skjutvapen och ammunition och kriminellas användning av skjutvapen.
Utredaren får också ta upp och lämna förslag i andra frågor än de som anges i direktivet i syfte att ytterligare förenkla regelverket.
Uppdraget att ta ställning till vissa frågor om jägarexamen ska redovisas senast den 8 februari 2027. Uppdraget i övrigt ska redovisas senast den 7 mars 2028.
Presskontakt
Pressekreterare hos justitieminister Gunnar Strömmer
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-107 63 65
e-post till Hanna Johansen