Förslag om tydligare skatteregler för utomlands bosatta till riksdagen
Publicerad
I en proposition föreslår regeringen nu en definition av begreppet ”stadigvarande vistelse” i inkomstskattelagen för att reglerna ska bli tydligare och enklare att tillämpa. Förslaget väntas underlätta för utlandssvenskar och göra det enklare att avgöra när man behöver betala skatt i Sverige.
Enligt inkomstskattelagen ska en person som stadigvarande vistas i Sverige betala skatt här för alla sina inkomster. I dagsläget saknar lagen dock en definition av begreppet ”stadigvarande vistelse” vilket gör bedömningen komplicerad för utlandssvenskar, arbetsgivare och domstolar.
Regeringens förslag på definition är att stadigvarande vistelse ska omfatta fler än 160 vistelsedagar under ett kalenderår, eller fler än 120 vistelsedagar om antalet även under det föregående året översteg 120. Som vistelsedagar räknas bara dagar då personen i fråga haft sin dygnsvila i Sverige.
– Steg för steg underlättar vi skattereglerna för utlandssvenskar. Personer som bor utomlands men arbetar, studerar eller vistas i Sverige periodvis får lättare att veta vilka skatteregler som gäller för dem, säger finansminister Elisabeth Svantesson.
Propositionen behandlar det förslag som Skatteverket lämnade i en hemställan till Finansdepartementet i november 2023.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.
Presskontakt
Pressekreterare hos finansminister Elisabeth Svantesson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-108 90 82
e-post till Klara Söderberg
Pressekreterare hos finansminister Elisabeth Svantesson
Mobil 076-773 48 17
e-post till Dalila Alibasic