Regeringen går vidare med förslag om skärpta regler om utvisning på grund av brott
Publicerad
Regeringen har lämnat över en proposition till riksdagen med förslag som kommer göra det lättare att utvisa personer som inte är svenska medborgare och som begår brott, även vid mindre allvarlig brottslighet.
– De allra flesta människor som invandrar till Sverige gör rätt för sig men den lilla grupp som kommer hit och begår allvarliga brott väljer bort att vara en del av vårt land. De här förslagen syftar till att stå upp för en rimlig och rättvis migrationspolitik som prioriterar brottsoffrens och hederliga människors trygghet. Det är en viktig del i regeringens omläggning av migrationspolitiken. Nu får Sverige Nordens tuffaste regelverk för brottsutvisningar, säger migrationsminister Johan Forssell.
– I och med det utlovade paradigmskiftet inom migrationspolitiken går vi nu vidare med förslag som syftar till att kriminella utlänningar ska utvisas i högre utsträckning. Med detta skickar vi nu tydliga signaler om att man inte är välkommen i Sverige om man kommer hit med avsikten att begå brott, säger Ludvig Aspling, migrationspolitisk talesperson för Sverigedemokraterna.
– För att värna brottsoffer och också för att skapa ett tryggare Sverige föreslår regeringen förändringar som ökar möjligheterna att utvisa dem som begår brott och som inte är svenska medborgare. Om man sköter sig och gör rätt för sig ska man ges möjlighet att stanna i vårt land men väljer man att begå brott har man visat att man inte vill vara en del av vårt samhälle och då finns ingen rättighet att få stanna i Sverige, säger Ingemar Kihlström, migrationspolitisk talesperson för Kristdemokraterna.
– Den som kommer till Sverige ska följa våra lagar och respektera andra människors frihet och trygghet. Med de här förslagen blir det lättare att utvisa den som missbrukar rätten att vara här. Det handlar om respekt för brottsoffer, om trygghet för hederliga människor och om en migrationspolitik som bygger på ansvar, säger Patrik Karlson, migrationspolitisk talesperson för Liberalerna.
I propositionen föreslår regeringen bland annat att:
- brott som huvudregel ska vara utvisningsgrundande redan när den påföljd som döms ut är strängare än böter,
- avvägningen av skälen för och emot utvisning i fler fall ska leda till utvisning,
- kvalificerade krav för utvisning av utlänningar som kommit till Sverige innan de fyllt 15 år inte längre ska gälla,
- verkställighetshinder inte längre ska beaktas av allmän domstol när den tar ställning till om utvisning ska ske,
- återreseförbuden ska bli längre och i fler fall vara utan begränsning i tid, och
- åklagare ska ha en skyldighet att yrka på utvisning när en utlänning åtalas för brott som är utvisningsgrundande.
Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 september 2026.
Presskontakt
Pressekreterare hos migrationsminister Johan Forssell
Mobil 076-142 29 39
e-post till Victoria Holmqvist