Hoppa till huvudinnehåll
Pressmeddelande från Försvarsdepartementet

Carl-Oskar Bohlin besöker totalförsvarsövning i Stockholm

Publicerad

Den 16 mars besöker Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar, övningen Birger Jarl 26. Den involverar både det civila och det militära försvaret som övar tillsammans på olika platser i Stockholms län.

För att samhället ska fungera vid kriser eller krig måste det civila och det militära försvaret – det som kallas totalförsvaret – vara samspelta.

I Birger Jarl 26 övar totalt cirka 2 000 personer på att tillsammans försvara Stockholm. Målet är att stärka den gemensamma förmågan inför ett krisläge eller höjd beredskap.

Cirka 1 500 deltagare kommer från Försvarsmakten och 500 från det civila försvaret; Polisregion Stockholm, Tullverket, Region Stockholm, Räddningstjänsten och Trafikverket. Övningen pågår den 13–19 mars.

Ministern för civilt försvar och förbundsdirektören för Storstockholms brandförsvar kommer vara tillgängliga för intervjuer i samband med besöket den 16 mars. Media kommer även kunna delta och fotografera under vissa av momenten. Deltagande sker i mån av plats. Vid intresse, se presskontakt.

Presskontakt

Cornelia Norman
Pressekreterare hos minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 073-804 34 48
e-post till Cornelia Norman
Laddar...