Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Pressmeddelande från Utbildningsdepartementet

Ny ordförande till Institutet för Framtidsstudier

Publicerad

Regeringen har i dag beslutat om att förordna nuvarande ledamot Åsa Romson som ordförande i styrelsen för Institutet för Framtidsstudier.

Åsa Romson har tidigare varit språkrör för Miljöpartiet och miljöminister och är nu ledamot i styrelsen för Institutet för Framtidsstudier. Hon ersätter den nuvarande ordföranden Catharina Elmsäter Svärd från och med den 1 januari 2022. Den nya ordföranden förordnas för fyra år till och med den 31 december 2025.

– Jag vill önska Åsa Romson lycka till med sitt nya uppdrag och jag ser fram emot ett givande samarbete, säger Matilda Ernkrans, minister för högre utbildning och forskning.

Institutet för framtidsstudier bedriver forskning i egen regi eller i samarbete med andra. Institutet anordnar också seminarier, ger ut publikationer och kommunicerar forskning, i syfte att stimulera till en öppen och bred diskussion om framtida hot och möjligheter i samhällsutvecklingen.

Presskontakt

Tove Kullenberg
Pressekreterare hos minister för högre utbildning och forskning Matilda Ernkrans
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var hon minister för högre utbildning och forskning.

Prenumerera på nyheter från Utbildningsdepartementet