Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Näringsministern medverkar vid invigningen av Arlas nya innovationsgård

Publicerad

Idag, fredag den 8 oktober, medverkar näringsminister Ibrahim Baylan vid invigningen av Arlas nya innovationsgård i Norrtälje, ett projekt som utvecklats i samarbete mellan Arla och Finngarne gård.

Syftet med innovationsgården som nu invigs är att Arla finansierar forskningsprojekt på Finngarne gård kring gårdsnära metoder för att öka mjölkproduktionens positiva miljöpåverkan, minska klimatpåverkan och modernisera svensk djuromsorg.

Näringsministern deltar vid fredagens invigning för att höra om Arlas hållbarhetsarbete och forskning samt innovation inom mjölkproduktion. Statsrådet kommer också få ta del av de erfarenheter som finns från Arlas befintliga innovationsgård i Storbritannien.

– Det är en bra dag på jobbet som närings- och innovationsminister i Sverige när jag får vara med och sjösätta en innovationsgård som kommer bidra till att hålla svensk djuromsorg i framkant, säger näringsminister Ibrahim Baylan.

Tid: 12.00
Plats: Finngarne Gård, Norrtälje

För mer information eller intervjuförfrågningar kontakta pressekreterare Kajsa Loord.

Presskontakt

Kajsa Loord
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.