Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Mikael Damberg reser till Rosengård

Publicerad

I dag, onsdag den 20 oktober, reser inrikesminister Mikael Damberg till Malmö för att bland annat besöka lokalpolisen i Rosengård och få information om deras arbete mot skjutvapenvåldet inom ramen för Sluta skjut-projektet. Under dagen kommer inrikesministern också att besöka socialtjänsten och Flamman – Ungdomarnas hus, som är viktiga aktörer inom projektet.

Statsrådet kommer även att få information om polisregionens samarbete med dansk polis mot gränsöverskridande brottslighet i Öresund.

Det finns möjlighet för media att göra intervjuer med statsrådet under dagen, utanför polisstationen i Rosengård på Von Lingens väg 130 b kl. 12.50 och utanför Flamman – Ungdomarnas hus på Hyllievångsvägen 6 kl. 15.40.

För mer information och anmälan, kontakta pressekreteraren.

Presskontakt

Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.