Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Ibrahim Baylan besöker Wien för skogspolitiska samtal med europeiska ministerkollegor

Publicerad

Igår, den 4 oktober, inleddes skogsministerkonferensen i Wien som Österrikes jord- och skogsbruksminister Elisabeth Köstinger tagit initiativ till. Tillsammans med ministerkollegor från olika delar av Europa kommer näringsminister Ibrahim Baylan utbyta erfarenheter kring arbete med hållbart skogsbruk.

– Det är mycket positivt att ministrar från skogsrika länder i Europa för samtal på det här sättet. Vi står inför gemensamma utmaningar och vi har mycket att vinna på att utbyta erfarenheter och att samarbeta med varandra, säger näringsminister Ibrahim Baylan.

Konferensen pågår mellan 4-5 oktober med syfte att ministrar från olika delar av Europa ges möjlighet att utbyta tankar och erfarenheter kring arbetet med hållbart skogsbruk. Konferensen avslutas med att ministrarna under tisdagen undertecknar ett gemensamt yttrande kring hur man ser på de frågor som diskuterats under konferensen.

Utöver Österrike och Sverige deltar ministrar från Finland, Tyskland, Slovakien och Slovenien. Sverige har i dagsläget redan en nära dialog med Finland om skogliga frågor med anledning av de stora likheter som finns mellan länderna och samarbetar därutöver även nära med övriga länder representerade på konferensen.

Presskontakt

Kajsa Loord
Pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.