Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Regeringen och riksdagen arrangerar seminarium för att fira 100 år av demokrati

Publicerad

Onsdag 15 september arrangerar regeringen och riksdagen seminariet ”100 år av demokrati – vilka lärdomar tar vi med oss?” Bland de medverkande finns statsminister Stefan Löfven, kultur- och demokratiminister Amanda Lind och riksdagens talman Andreas Norlén.

Tid:
Plats: Andrakammarsalen, Östra riksdagshuset

Media inbjuds att följa seminariet via webbsändning och har viss möjlighet att följa det på plats, men antalet platser är begränsat. Föranmälan och riksdagens pressackreditering krävs. Anmälan ska ske per mejl till talmannens pressekreterare Anna Ström, anna.strom@riksdagen.se, (se presskontakt) senast tisdag den 14 september klockan 12.00.

1921 fick Sverige lika och allmän rösträtt, det var första gången både kvinnor och män fick rösta i riksdagsvalet. Hundraårsjubileet uppmärksammas på flera olika sätt under 2021 och den 15 september arrangerar riksdag och regering ett seminarium om demokratins genombrott, utveckling och framtid.

På seminariet medverkar forskare och opinionsbildare som ger sin bild av de viktigaste lärdomarna från demokratins första 100 år, vägval för framtidens demokrati och ungas roll i demokratin. Seminariet webbsänds på riksdagen.se.

Presskontakt

Maria Soläng
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Desha Svenneborg
Pressekreterare hos kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna Amanda Lind
Telefon (växel) 08-405 10 00
Anna Ström
Talmannens pressekreterare
e-post till Anna Ström

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november var hon kultur- och demokratiminister samt minister med ansvar för idrottsfrågorna.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.