Innehållet publicerades under perioden 9 juli 2021 och 30 november 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Mikael Damberg besöker Skäggetorp

Publicerad

I dag, onsdag den 22 september, reser inrikesminister Mikael Damberg till Skäggetorp för att bland annat besöka lokalpolisområde Linköping. Under besöket kommer statsrådet att få en lägesuppdatering om lokalpolisens arbete med anledning av den senaste tidens händelser i Skäggetorp. Statsrådet kommer även att besöka en förskola i området för att prata om trygghetsarbetet.

Det finns möjlighet för media att göra intervjuer med statsrådet på plats i Skäggetorp kl. 14.45-15.15. För mer information och anmälan, kontakta pressekreteraren.

Presskontakt

Mirjam Kontio
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.