Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Utrikesminister Ann Linde inviger OSSE-konferens om anti-terrorism

Publicerad

Ann Linde inviger den 20 april en konferens om antiterrorism som arrangeras av det svenska ordförandeskapet i Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE. Även statsrådet Mikael Damberg deltar i konferensen.

Konferensen fokuserar på att förebygga radikalisering och våldsbejakande extremism samt att bekämpa terrorism. Utrikesministern deltar som ordförande för OSSE.

På konferensen deltar även bland annat OSSE:s generalsekreterare Helga Schmid, chefen för FN:s antiterrorismkontor UNOCT, Vladimir Voronkov, och EU:s anti-terrorism-samordnare Giles de Kerchove.

Representanter för OSSE:s deltagande stater liksom ett antal partnerländer till OSSE, internationella organisationer och det civila samhället medverkar också. Konferensen hålls digitalt den 20-21 april.

Presskontakt

Klara Watmani
Pressekreterare hos utrikesminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.