Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Näringsministern inrättar besöksnäringsråd

Publicerad

Näringsminister Ibrahim Baylan har beslutat att inrätta ett besöksnäringsråd för regelbunden dialog med näringens arbetsgivar- och fackliga representanter. Rådet syftar till att samla berörda aktörer för tematiska samtal och organiseras av Regeringskansliet i nära samarbete med Svensk Turism. Första mötet hålls idag, onsdag 14 april och leds av statssekreterare Emil Högberg.

– Besöksnäringen har lidit stor skada av pandemin. När den avtar kommer vi att behöva hjälpas åt för att skapa goda förutsättningar för näringen att komma igen. Med rådet skapas goda förutsättningar för en nära dialog i syfte att återfå en växande besöksnäring och fler jobb i fler och växande företag över hela landet, säger näringsminister Ibrahim Baylan.

Besöksnäringsrådet ersätter inte regeringens kontinuerliga dialog med näringslivet utan syftar till att samla berörda aktörer för tematiska samtal. Varje samtal fokuserar på ett specifikt område, vilken problembild som finns och hur åtgärder kan vidtas för att stärka näringens utvecklingsförmåga och konkurrenskraft.

En gång om året kommer ett möte på ministernivå med breddat deltagande från hela besöksnäringen att genomföras inom ramen för det nyinrättade rådet.

Näringsministerns statssekreterare Emil Högberg leder onsdagens uppstartsmöte som bland annat kommer att handla om regeringens pågående arbete med en nationell strategi för hållbar turism och besöksnäring.

Presskontakt

Simon Sätherberg
Tf pressekreterare hos näringsminister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.