Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Pressmeddelande från Finansdepartementet

Digital pressträff och intervjumöjlighet med anledning av finansministerns förhandlingar i IMF

Publicerad

Under Internationella valutafondens och Världsbankens vårmöten 5-11 april har finansminister Magdalena Andersson en central roll som ordförande för Internationella valutafondens högsta beslutande kommitté (IMFC). Under torsdagseftermiddagen håller finansminister Magdalena Andersson och IMF:s chef Kristalina Georgieva en pressträff för att presentera det historiska stödpaket till låg- och medelinkomstländer som förhandlats fram under finansministerns ledning.

Tid:
Plats: Digital pressträff. Pressträffen webbsänds på regeringen.se och på Regeringskansliets Youtube.

Föranmälda journalister kan få möjlighet att ställa frågor via Zoom. Presslegitimation krävs. Obligatorisk föranmälan senast torsdag 8 april klockan 15.30 via formuläret, se nedan.

Arkiverade filmer finns hos Riksarkivet

Här fanns tidigare en eller flera filmer publicerade. Filmer sparas vanligtvis i sex månader på regeringen.se. Därefter arkiveras de hos Riksarkivet. Om du vill se filmen vänligen vänd dig till Riksarkivet. Filmer som producerats efter januari 2019 finns också tillgängliga på Regeringskansliets Youtubekanal.

I samband med IMF:s pressträff ges intervjumöjlighet för svenska journalister genom inbjudan till denna pressträff.  

Återstart av världsekonomin, det globala vaccinläget och hur klyftan mellan rika och fattiga länder ökat i spåren av pandemin är ämnen som berörs.

Anmälningstiden har gått ut.

För att delta på IMF:s presskonferens anmäl er här:

Registrering för media hos IMF

Presskontakt

Henrik Nyström
Presskommunikatör, Finansdepartementet
Mobil 073 800 41 72
e-post till Henrik Nyström
Isabel Lundin
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Johan Ekström
Pressekreterare hos finansminister Magdalena Andersson
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Under perioden 3 oktober 2014 och 30 november 2021 var hon finansminster.