Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Morgan Johansson och Mikael Damberg deltar i extrainsatt videomöte i rådet för rättsliga och inrikes frågor (RIF)

Publicerad

I morgon, fredag den 13 november, träffar justitie- och migrationsminister Morgan Johansson och inrikesminister Mikael Damberg sina EU-kollegor under ett informellt videokonferensmöte.

Ministrarna ska diskutera terrorismbekämpning och hur EU:s gemensamma insatser för att bekämpa terrorism kan stärkas ytterligare. Utöver det omfattande arbete som gjorts för att stärka informationsutbyte och operativt samarbete mellan medlemsländerna är det centralt att fortsätta det förebyggande arbetet och åtgärder mot radikalisering, inte minst stöd till lokala aktörer.

På dagordningen står också diskussion om olika aspekter av förslaget till EU:s migrations- och asylpakt. I september i år presenterade kommissionen förslag om en nystart för migrationspolitiken. Det handlar bland annat om att skapa effektivare förfaranden och hitta en bra balans mellan ansvar och solidaritet.

Presskontakt

Sofie Rudh
Pressekreterare hos justitie- och inrikesminister Morgan Johansson och pressamordnare på Justitiedepartementet
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 072-545 74 21
e-post till Sofie Rudh
Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.