Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet

Östersjöländerna tecknar ny politisk deklaration om utökat samarbete om havsbaserad vindkraft

Publicerad

Den 30 september undertecknades en ny politisk deklaration mellan Sverige, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Danmark, Tyskland, Polen och EU-kommissionen om ett utökat samarbete om havbaserad vindkraft i Östersjön.

Deklarationen handlar om ett utökat samarbete om havbaserad vindkraft i Östersjön. Länderna ska närma sig i frågor som exempelvis elnät och elmarknadsdesign.

Sverige representerades av statssekreterare Sebastian de Toro.

Presskontakt

Fredrik Persson
Pressekreterare hos energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han energi- och digitaliseringsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 27 juli 2017 var han inrikesminister.