Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ann Linde presenterar utrikesdeklarationen 2020

Publicerad

Idag presenterar utrikesminister Ann Linde regeringens utrikespolitiska deklaration i riksdagen. Deklarationen, som sammanfattar regeringens utrikespolitiska prioriteringar för år 2020, innehåller bland annat en nyhet om ett stärkt arbete mot organiserad brottslighet. I deklarationen märks också ett starkare fokus på säkerheten i Europa inför det svenska ordförandeskapet i OSSE år 2021.

Foto: KristianPohl/Regeringskansliet.

- Min främsta uppgift är att arbeta för trygghet i Sverige. Utvecklingen i omvärlden påverkar oss, oavsett om det gäller säkerheten i närområdet, klimatförändringarna eller demokratins tillbakagång. Den organiserade brottsligheten är ett bra exempel på detta, eftersom den har tydliga kopplingar till utlandet, säger utrikesminister Ann Linde.

En ytterligare nyhet är att regeringen stärker fokuset på fackliga rättigheter utomlands, som en del av demokratisatsningen Drive for Democracy, som lanserades i förra årets utrikesdeklaration.

Utrikesdeklarationen läses upp i riksdagen den 12 februari kl. 9.

Länk till utrikesdeklarationen

Presskontakt

Klara Watmani
Pressekreterare hos utrikesminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.