Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Justitiedepartementet

Samarbete mellan svenska och norska särskilda insatsgrupper i krissituationer

Publicerad

Regeringen har beslutat en lagrådsremiss med förslag som innebär att den svenska nationella insatsstyrkan ska få genomföra operationer tillsammans med norska särskilda insatsgrupper för att bekämpa terrorism. Vid operationerna ska norska tjänstemän få ges polisiära befogenheter i Sverige.

Den svenska polisen fick 2017 utökade möjligheter att samarbeta med EU-staters särskilda insatsgrupper. Lagrådsremissens förslag innebär att polisen ska få samarbeta på motsvarande sätt med norska särskilda insatsgrupper.

– Genom att möjliggöra samarbete också med Norge stärker vi den svenska motståndskraften mot terrorism ytterligare, säger inrikesminister Mikael Damberg.

Förslagen har sin bakgrund i ett avtal som Sverige och Norge undertecknade i september 2018.

Presskontakt

Per Strängberg
Pressekreterare hos inrikesminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.