Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Pressmeddelande utrikesminister Margot Wallström om Guatemala

Publicerad

Sveriges ambassadör i Guatemala, Anders Kompass, har kallats hem för konsultationer. Bakgrunden till beslutet är den politiska situationen i landet och läget i våra bilaterala relationer till Guatemala. Beslutet skall ses som en markering mot Guatemala.

Utrikesminister Margot Wallström

Presskontakt

UD:s presstjänst
Telefon 08-405 50 10
e-post till UD:s presstjänst

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.