Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Oscar Stenström till Vilnius och Minsk 25–26 april

Publicerad

Oscar Stenström, statssekreterare för EU och handel reser till Vilnius och Minsk för bilaterala besök den 25–26 april.

Besöket i Vilnius är en del i uppmärksammandet av 100-årsjubileet av återupprättandet av Litauen som självständig stat. Stenström har möte med vice utrikesminister Albinas Zananavičius och besöker budget- och finansutskottet i Seimas (riksdagen). Därtill kommer han att träffa elever vid kulturprojektet "Visit the Living Freely!" på tema europeisk integration samt en rad företag.

I Minsk kommer Oscar Stenström att träffa företrädare för svenska företag och diskutera förutsättningar och hinder för utökad handel. Programmet inkluderar även möten med civilsamhället, oppositionspolitiker och fackföreningsmedlemmar. Ett bilateralt möte med biträdande utrikesminister Oleg Kravtjenko är också inplanerat.

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.