Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Pressmeddelande från Näringsdepartementet

Näringsministern till Malå, Piteå och Skellefteå

Publicerad

21- 22 november besöker närings- och innovationsminister Mikael Damberg Västerbotten och Norrbotten.

Tisdag 21 november

10.10-11.30 Besök i Kankbergsgruvan, Boliden.

13.00 Besök på SGU, Malå.
Plats: Skolgatan 11, 930 70 Malå.

14.20 Besök på Nila skolan.
Plats: Skolgatan 2, Malå.

Onsdag 22 november

Piteå
07.30-09.00 Företagarfrukost med lokala småföretagare.

11-12.30 Invigning av konferensen Biobase om den cirkulära och biobaserade ekonomin i Sverige.
Plats: Rosfors bruk.

12.30 Näringsministern träffar aktörerna som miljardinvesterar i vindkraftpark, Markbygden ETT.
Plats: Stadshuset.
Tid för media.

Skellefteå
14.00 Samtal med kommunledningen om framtiden och batterifabriken.
14.30 Tid för media.
Plats: Adopticum.

15.00-15.40 Besök på Adopticum.

16.00-17.00 Hålla anförande på Business Development Day.
Plats: Folkparken.

För mer information eller intervjuförfrågningar kontakta pressekreterare Daniel Ferreira.

Presskontakt

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister.