Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Pressmeddelande från Socialdepartementet

Regeringen höjer underhållstödet för äldre barn ytterligare

Publicerad

Regeringen vill höja underhållsstödet för äldre barn, i syfte att stärka de barnfamiljer som har det tuffast ekonomiskt. Satsningen kommer i två delar och ska nå både tonåringar över 15 år och barn mellan 11 och 14 år.

Nuvarande nivåer i underhållsstödet är inte tillräckliga för normalkostnader för barn mellan 11-18 år. Därför lägger regeringen förslag för att fler barn ska få ökad ekonomisk trygghet, som en del av regeringens samhällsbygge kring den svenska modellen.

– Det här är efterlängtade förändringar vi nu avser att gå fram med, som förbättrar ekonomin för de barnfamiljer som har det svårast ekonomiskt. Det går bra för Sverige nu, och det ska komma alla till del, säger socialminister Annika Strandhäll.

Förslaget innebär:

  • En höjning av underhållsstödet för barn som är 15 år eller äldre med 350 kronor i månaden till 2 073 kronor.
  • En höjning av underhållsstödet för barn som är mellan 11 år och 14 år med 150 kronor i månaden till 1 723 kronor.

Förslaget är en del av budgetöverenskommelsen med Vänsterpartiet.
Regeringen avser att återkomma med lagförslag i frågan under 2018.

Presskontakt

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 22 januari 2019 och den 1 oktober 2019 var hon socialförsäkringsminister.

Mellan den 27 juli 2017 och den 21 januari 2019 var hon socialminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 26 juli 2017 var hon socialförsäkringsminister.