Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Statsminister Stefan Löfven besöker Västra Götaland

Publicerad

Den 6-10 februari reser statsminister Stefan Löfven i Sverige. Den 7:e februari besöker statsministern Västra Götalands län.

Program:

10.00 Besök på Marbodal

Plats: Adress: Mossebogatan 6, 522 30 Tidaholm

Statsministern besöker Marbodals fabrik i Tidaholm för att ta del av produktionen och samtala med företagsledning, medarbetare och fackliga representanter. Med på besöket är landsbygdsminister Sven-Erik Bucht. Media är välkomna att delta men bara för att fotografera.

13.30 Pressträff

Plats: Fazer kvarn, Kartåsen 5, 531 40 Lidköping

Statsministern kommer att presentera en nyhet tillsammans med landsbygdsminister Sven-Erik Bucht och miljöminister Karolina Skog.

Efter pressträffen, cirka 14.30 kommer statsministern och statsråden gå på rundvandring på Fazer Kvarn och samtala med medarbetare, ledning och fackliga företrädare.

17.00 Öppet möte i Skövde

Plats: Commerce köpcentra, Hertig Johans torg 4 Skövde

Statsministern deltar på ett öppet möte. Media är välkomna att delta men bara för att fotografera.

Presskontakt

Ingela Nilsson
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Jonatan Holst
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00
Maria Soläng
Pressekreterare
Telefon (växel) 08-405 10 00
Hanna Björnfors
Politiskt sakkunnig hos miljöminister Karolina Skog
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon miljöminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 20 januari 2019 var han landsbygdsminister.