Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsminister Stefan Löfven besöker Jämtlands län

Publicerad

Den 6-10 februari kommer statsminister Stefan Löfven resa i Sverige. Den 8 februari besöker statsministern Jämtlands län.

Program:

10.00 Besök på SAAB AB

Plats: Storlienvägen 56, Östersund

Statsministern besöker SAAB tillsammans med närings- och innovationsminister Mikael Damberg. Media är välkomna att delta men bara för att fotografera. Anmälan och personnummer skickas till Jill Nilsson på SAAB, jill.nilsson@saabgroup.com (063-15 63 24) senast tisdag den 7 februari.

12.50 Skoterfärd till Sameviste

Plats: Storhogna Högfjällshotell, Vemdalen

Statsministern och närings- och innovationsminister Mikael Damberg tar del av den lokala besöksnäringens verksamhet. Avfärd 13.20 från hotellet för skoterfärd till Samevistet. Transport för media med snövessla 12.50. Antal skoterplatser är begränsat. Cirka klockan 14 är statsministern tillgänglig för kommentarer. Hemfärd cirka klockan 14.40.

18.15 Öppet möte i Sveg

Plats: Ljusnegatan 1, Sveg

Statsministern deltar på ett öppet möte i Folkets Hus i Sveg.

Presskontakt

Ingela Nilsson
Pressekreterare hos statsminister Stefan Löfven
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 30 november 2021 var han inrikesminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 21 januari 2019 var han närings- och innovationsminister. 

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 30 november 2021 var han statsminister.