Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Pressmeddelande från Statsrådsberedningen

Ibrahim Baylan besöker Södertälje

Publicerad

Imorgon onsdagen den 22 februari, besöker samordnings- och energiminister Ibrahim Baylan Södertälje kommun för att ta del av kommunens, näringslivet och den ideella sektorns arbete med att minska segregation.

Program:

10.00-11.30 Besök på Täljegymnasiet
Samtal med elever och lärare.
Plats: Erik Dahlbergs Väg 1-3, Södertälje

11.45-12.30 Besök på ICA Maxi Södertälje
Butikschefen Jonas Berg berättar om hur näringslivet kan ta en aktiv roll för att förbättra integrationen och hjälpa unga in på arbetsmarknaden.
Plats: ICA Maxi Södertälje, Genetaleden 9, Södertälje

13.50-15.00 Besök på ABF Södertälje
Möte med nyanlända som deltar i språkträning.
Plats: ABF Södertälje – Nykvarn, Nedre Torekällgatan 7A, Södertälje

Media är välkommen att delta i besöket. Var vänlig anmäl deltagande till pressekreterare Gunilla Hjalmarson.

Välkomna!

 

Presskontakt

Gunilla Hjalmarson
Pressekreterare hos samordnings- och energi­minister Ibrahim Baylan
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Under perioden 21 januari 2021 och den 30 november 2021 var han näringsminister.

Under perioden 25 maj 2016 till den 21 januari 2019 var han samordnings- och energiminister.