Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Ann Linde deltar i Green Tech-konferens i Buenos Aires

Publicerad

EU- och handelsminister Ann Linde besöker Argentina den 23-24 november för att delta i en Green Tech-konferens ordnad av Sveriges ambassad i Buenos Aires och Business Sweden samt föra samtal med företrädare för den argentinska regeringen. Handelsministern deltar i konferensen för att presentera Sveriges prioriteringar och utsikter för ett handelsutbyte med Argentina inom grön teknologi.

- Jag ser fram emot att besöka Argentina med en företagsdelegation. Vi har under året haft en intensiv dialog med Argentinas regering och det finns ett ömsesidigt intresse att stärka samarbetet inom flera områden. Jag hoppas vi kan nå samförstånd för utökat handelsutbyte inte minst inom grön teknologi, säger Ann Linde.

Program för Ann Lindes resa till Buenos Aires:

Onsdag, 23 november

19:30 Middag med delegationen samt inbjudna gäster från bland annat från Svensk-argentinska handelskammaren och argentinska tankesmedjor.

Torsdag, 24 november

9.00-10.00 Invigningstal och deltagande på Green Tech-konferensen för svenska företag och argentinska företrädare/företag.

10.00-12.00 Möte med Francisco Cabrera, Produktionsminister (TBC)

12.30-14.00 Lunch med deltagare i samband med Green Tech-konferensen.

14.00-15.00 Möte med Susana Malcorra, Utrikesminister

Presskontakt

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.

Statsråd på denna sida som har bytt ansvarsområde

Mellan den 21 januari 2019 och den 9 september 2019 var hon utrikeshandelsminister och minister med ansvar för nordiska frågor.

Mellan den 25 maj 2016 och den 20 januari 2019 var hon EU- och handelsminister.