Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Biståndsminister Isabella Lövin deltar i konferens om flyktingåtervändande till Somalia

Publicerad

I dag deltar biståndsminister Isabella Lövin på en konferens i Bryssel om somaliska flyktingar. Fokus är hur förutsättningarna kan förbättras för flyktingarna att frivilligt kunna återvända till Somalia från Kenya.

Det är FN:s flyktingorgan UNHCR som, tillsammans med EU samt Kenyas och Somalias regeringar, bjuder in till konferensen. Sverige har ett stort engagemang i Somalia och är en av UNHCR:s största givare. Kenya huserar världens största flyktingläger med 350 000 flyktingar från främst Somalia varav många levt där sedan början av 90-talet.

- Att flyktingar blir fångade i ett slags vakuum utan framtidsutsikter är en ohållbar situation. Frivilligt återvändande är därför en viktig del av en framtida lösning. Tre faktorer är nödvändiga för att lyckas: återvändandet måste vara frivilligt i enlighet med internationell rätt, villkoren måste vara schyssta och hållbara där tillgång till boende, hälsovård och skola är centrala och det internationella samfundet måste koordinera sina insatser, säger biståndsminister Isabella Lövin som nyligen besökte Dadaab i Kenya.

Under dagen kommer Isabella Lövin även ha möten med FN:s flyktingkommissarie Antonio Guterres och Somalias premiärminister Omar Abdirashid Ali Sharmarke. 

Kontakt

Annika Flensburg
Pressekreterare hos biståndsminister Isabella Lövin
Telefon (växel) 08-405 10 00

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.