Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Pressmeddelande från Utrikesdepartementet

Wallström tar emot Kenyas utrikesminister Amina Mohamed

Publicerad

Måndag 24 augusti anländer Kenyas utrikes- och handelsminister Amina Mohamed till Stockholm för ett besök på inbjudan av utrikesminister Margot Wallström.

Programmet inkluderar bland annat överläggningar och lunch med utrikesministern samt möten med biståndsminister Isabella Lövin och näringsminister Mikael Damberg. På dagordningen står samtal om globala frågor av gemensamt intresse såsom utvecklingen i Somalia och förberedelser för kommande ministermöte inom Världshandelsorganisationen (WTO) som äger rum i Nairobi i december. Även handelsförbindelserna mellan Sverige och Kenya, liksom utvecklingssamarbetet och den nya strategi för biståndet som den svenska regeringen arbetar med att ta fram, kommer att diskuteras.

Under sitt besök i Sverige kommer Amina Mohamed också att bland annat träffa Mona Sahlin, regeringens nationella samordnare mot våldsbejakande extremism, för ett samtal om gemensamma utmaningar gällande arbetet kring förebyggande av extremism och terrorism.

Kontakt

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 och den 4 februari 2021 var hon miljö- och klimatminister samt vice statsminister.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var hon minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat samt vice statsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 25 maj 2016 var hon biståndsminister.

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.