Innehållet publicerades under perioden 21 januari 2019 och 8 juli 2021

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Land- och regionsstrategi, Informationsmaterial från Utrikesdepartementet

Strategi för Sveriges samarbete med Afrikanska utvecklingsbanken 2020-2023 Diarienummer: UD2019/19692/GA

Publicerad Uppdaterad

Strategin ligger till grund för Sveriges samarbete med Afrikanska utvecklingsbanken (AfDB) under åren 2020 – 2023. Strategin vägleder också svenska positioner i kommande förhandlingar om översyn och påfyllnad av Afrikanska utvecklingsfonden.

Ladda ner:

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 21 januari 2019 - 17 december 2020 var han minister för internationellt utvecklingssamarbete.

Mellan den 25 maj 2016 och den 21 januari 2019 var han bostads- och digitaliseringsminister.