Innehållet publicerades under perioden 3 oktober 2014 till den 20 januari 2019

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Artikel från Utrikesdepartementet

Margot Wallström tog emot utrikesministrar från Schweiz och Mongoliet

Publicerad

Utrikesminister Margot Wallström tog under tisdagen emot Schweiz utrikesminister Didier Burkhalter och Mongoliets utrikesminister Lundeg Purevsuren för samtal om utrikespolitik och handel.

Margot Wallström och Schweiz utrikesminister Didier Burkhalter
Margot Wallström och Schweiz utrikesminister Didier Burkhalter Foto: Erik Wirkensjö/Regeringskansliet

Tisdagen den 15 september tog utrikesminister Wallström emot Schweiz utrikesminister Didier Burkhalter för samtal om frågor av gemensamt intresse. Bland annat diskuterades den senaste tidens stora migrationsströmmar genom Europa. Sverige och Schweiz gemensamma rötter i neutralitetspolitiken och det gemensamma intresset för internationella frågor bidrar till att länderna har varit naturliga samarbetspartner.

Utrikesministern tog på tisdagen även emot Mongoliets utrikesminister Lundeg Purevsuren. Under mötet diskuterades bland annat ländernas förbättrade handelsförbindelser och samarbete kring kunskapsöverföring. Sverige har ett växande besöksutbyte med Mongoliet. Landets president Elbegdorj avlade ett besök i Stockholm i oktober 2012.

Margot Wallström möter Mongoliets utrikesminister Lundeg Purevsuren
Margot Wallström möter Mongoliets utrikesminister Lundeg Purevsuren Foto: Erik Wirkensjö/Regeringskansliet

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.

Statsråd på denna sida som har entledigats

Mellan den 3 oktober 2014 och den 10 september 2019 var hon utrikesminister.