Hälsingegårdar blir världsarv
I går blev det klart att Hälsingegårdar i Gävleborgs län upptas på Unescos världsarvslista.
- Det är mycket glädjande att Hälsingegårdar upptas på världsarvslistan. Hälsingegårdar är utan tvekan ett enastående exempel på nordisk byggnadstradition och en värdefull del av vårt kulturarv, säger kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth i en kommentar.
Ledamöter och ersättare till granskningsnämnden för radio och tv utsedda
Regeringen har i dag utsett ledamöter och ersättare i granskningsnämnden för radio och tv. Nya ledamöter är Jan Holmberg, K-G Bergström, Ingrid Carlberg samt Leif Hedman (tidigare ersättare i nämnden). Ny ersättare är Dilsa Demirbag-Sten. Tidigare vice ordförande Henrik Jermsten har utsetts till ordförande i nämnden och tidigare andre vice ordförande Helena Jäderblom har utsetts till vice ordförande.
Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth invigningstalar vid Festspelen i Piteå. Foto: Regeringskansliet
Kulturministern talade på Festspelen i Piteå
Den 15 juni invigningstalade kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth vid musikfestivalen Festspelen i Piteå. På festivalen deltog ministern även i ett panelsamtal om kultur och diskuterade bland annat det fria kulturlivet i Norrbotten och Sverige, kontra de institutionsdrivna verksamheterna.
Kulturministern på Audiorama
Audiorama är inrett med 21 stycken högtalare i separata kanaler som omsluter publiken från golv till tak när de bland annat lyssnar på dramatik och elektroakustisk musik.
Under torsdagen den 14 juni besökte Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth Audiorama på Skeppsholmen i Stockholm som är ett rum, akustiskt och visuellt format efter lyssnandet. Audiorama är ett av projekten som har fått stöd från Kulturbryggan. Kommittén Kulturbryggan har i uppdrag att etablera en försöksverksamhet under 2011-2012 för att fördela medel till nyskapande kulturprojekt.
Special Olympics - lika mycket hälsa och glädje som idrott
Den 5 juni genomförs Special Olympics Stockholm 2012. Det är ett unikt idrottsarrangemang på Stockholms Stadion. Deltagare är gymnasieungdomar från Stockholms särskolor som under en dag tävlar i friidrott. Häggviks gymnasiesärskola, Lindeparken gymnasiesärskola och S:t Eriks gymnasium deltar i tävlingarna.
- Kom ihåg att idrott ska vara kul, att idrott är spännande, bra för hälsan och ger glädje mitt i det vanliga livet! sa kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth i sitt invigningstal.


