Tal
Stockholms Stadion 5 juni 2012
Lena Adelsohn Liljeroth, Kulturminister
Tal vid invigningen av Special Olympics Stockholm 2012
I dag är det en idrottens högtidsdag.
Special Olympics är en stor fest och de tävlingar som kommer att hållas här på vårt fina Olympiastadion i Stockholm är en värdig arena för denna fest. Vi firar att ni ungdomar ska kämpa idrottsligt och prestera, var och en, utifrån egen förmåga.
Vi firar också hundraårsminnet av de olympiska spelen i Stockholm 1912, den som kom att kallas "solskensolympiaden" på grund av det osedvanligt vackra och varma vädret.
Jag hoppas att tävlingarna i Special Olympics kommer att präglas av samma kämpaglöd, som de tusentals av idrottshändelser som under åren skett här på stadion.
Som Djurgårdare så vet jag hur det känns att vinna ... och att förlora.
Jag är glad över möjligheten att få inleda Special Olympics, som i Sverige är en del av den levande idrottsrörelsen.
Idrotten bidrar faktiskt också, genom sitt breda engagemang, till att vi har en levande demokrati. Det är därför jag så starkt betonar idrottens självständighet och idrottens frihet under ansvar. På de allra flesta sätt tar idrotten också detta ansvar på ett utmärkt sätt.
Tävlingarna, här i Special Olympics, är inte bara en fest. Dessa tävlingar är också en positiv kraft för hela vårt samhälle. Ett samhälle som utvecklas och förändras hela tiden och där vi alla behövs och där var och en har möjlighet att bidra. Dagens tävlingar är ett bra exempel på att idrottens organisationer använder sin frihet på ett ansvarsfullt sätt.
Det är ett brett tävlingsprogram i dag som vi alla har att se fram emot med löpning, kulstötning, höjdhopp, längdhopp, rullstol- och rundbanestafett.
Jag vänder mig direkt till er deltagare och uttrycker min glädje över de prestationer som jag vet att ni kommer att göra i dag. Att våga utmana sig själv och försöka göra nya saker, som att ställa upp i dagens tävlingar, gör att ni växer också, inifrån.
Samhället är så stort som vi alla tillsammans gör det. Genom era insatser i dag växer även jag - och alla andra åskådare - här på stadion, vi växer tillsammans med er.
Eftersom vi är på Olympiastadion, så är det särskilt passande att påminna er om att det viktiga med idrottstävlingar inte är att vinna utan att kämpa väl och uppträda schysst. Jag önskar er alla egna framgångar och goda insatser i dessa spännande idrottsgrenar.
Jag vill slutligen stryka under det allra viktigaste i dag. Något vi ibland glömmer bort. Kom ihåg att idrott ska vara kul, att idrott är spännande, bra för hälsan och ger glädje mitt i det vanliga livet!
Jag förklarar härmed Special Olympics 2012 för invigd!

