Brasilien
UD:s reseinformation
Du hittar reseinformation om Brasilien under Externa länkar.
Visum till Brasilien
UD svarar inte på frågor om visum till Brasilien. För information om visumregler kontakta Brasiliens ambassad, se Externa länkar.
Sverige och Brasilien upprättade diplomatiska relationer redan den 5 januari 1826. De första svenska utvandrarna anlände till Brasilien 1890, och 1909 grundades den första sjöfartsrutten mellan de två länderna av Johnssonlinjen.
Under slutet av 1800-talet inleddes de svenska investeringarna i Brasilien. Ericsson var pionjären som 1891 installerade den första telefonen i landet. ASEA medverkade när linbanan upp till Sockertoppen byggdes i Rio de Janeiro 1912. Den Svensk-brasilianska Handelskammaren grundades 1953 i São Paulo.
Brasilien är idag vår största handelspartner i Latinamerika. Den svenska exporten uppgick 2006 till 6,8 miljarder kronor medan importen uppgick till 3,9 miljarder kronor. Idag finns cirka 200 svenskrelaterade företag etablerade i Brasilien. ABB, Ericsson, Electrolux, Astra Zeneca, Stora Enso, Atlas Copco, Volvo, SKF och Scania sysselsätter tillsammans över 34 000 personer. Exportrådets nya handelssekreterarkontor invigdes i mars 2006 av kronprinsessan Victoria.
Ungefär 1 000 svenskar finns bosatta i Brasilien, framförallt i São Paulo. Nordöstra Brasilien, särskilt orterna Fortaleza och Natal blir allt mer efterfrågade destinationer för svenska turister.
De politiska kontakterna mellan länderna är omfattande. Sverige och Brasilien delar många gemensamma värden och målsättningar i utrikespolitiken: till exempel multilateralt samarbete, fred och nedrustning, hållbar utveckling, fattigdomsbekämpning, mänskliga rättigheter och demokrati. Det finns ett ömsesidigt intresse av tankeutbyte och fördjupat bilateralt samarbete på ett flertal områden.
Den 11-12 september 2007 var Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva på officiellt statsbesök i Sverige med HMK Carl XVI Gustaf som värd. Huvudteman för besöket var miljö, klimat och energi. Ett bilateralt avtal om samarbete inom bioenergi skrevs under.
Den 6 oktober 2009 stod statsminister Fredrik Reinfeldt, tillsammans med EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso, värd för ett EU-toppmötet med Brasiliens president Lula da Silva. Även utrikesminister Carl Bildt och miljöminister Andreas Carlgren deltog i toppmötet. Toppmötet fokuserade på klimatförändringarna och den globala ekonomiska och finansiella krisen. Dagordningen omfattade även regionala och internationella frågor och utmaningar. Det var det tredje toppmötet mellan EU och Brasilien inom ramen för det strategiska samarbetet som etablerades i Lissabon 2007.
Efter EU-toppmötet träffades Fredrik Reinfeldt och Lula da Silva för bilaterala överläggningar då man antog en handlingsplan för det strategiska partnerskapet mellan Sverige och Brasilien (Strategic Partnership Action Plan). Sverige och Brasilien undertecknade även ett avtal avseende högteknologi och innovation och en MoU om politiska konsultationer, samt kom överens om att etablera ett svenskt-brasilianskt företagsråd.
Kung Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia avlägger statsbesök i Brasilien den 23-26 mars 2010 på inbjudan av President Lula da Silva. Den svenska regeringen kommer att vara representerad. Även en svensk näringslivsdelegation besöker Brasilien i samband med statsbesöket.
Brasilien idag
Brasilien är det näst mest ojämlika landet i världen vilket förklarar det starka inslag som våldet och kriminaliteten utgör i det brasilianska samhället. Det var efter löften om att bekämpa denna ojämlikhet som fackföreningsledaren och representanten för Arbetarpartiet (PT) Luiz Inácio Lula da Silva valdes till president 2002. År 2006 omvaldes Lula efter en andra valomgång mot utmanaren Geraldo Alckmin från det socialdemokratiska partiet (PSDB). Lulas omval tolkades som ett stöd för den ansvarsfulla finanspolitiken och de sociala reformer man genomfört. Regeringskoalitionen består av en rad mitten- och vänsterpartier samt de gröna.
Lula har sedan sitt tillträde fört en makroekonomiskt strikt politik och de utlovade ekonomiska och sociala förändringarna har enbart till viss del förverkligats. Detta kan bland annat bero på regeringens svårigheter att få stöd för sin politik i kongressen. Problemen för Lula kulminerade i maj 2005 då PT blev föremål för anklagelser om att mutor betalats ut till ledamöter månadsvis för att säkra stödet i kongressen. Detta tillsammans med ytterligare mutanklagelser ledde till att hela PT:s ledning tvingades avgå och att flera ledamöter uteslöts från kongressen. I augusti 2007 beslöt Brasiliens högsta federala domstol att 36 personer som misstänks vara inblandade i mutskandalen ska åtalas för korruption.
Landet har under de senaste åren haft en stabil ekonomisk situation och en god tillväxt, vilket lett till minskad arbetslöshet. Den goda ekonomin har också skapat möjligheter för landet att betala av sin skuld till IMF och i slutet av 2005 betalades den av helt. Som ett led i försöken att minska de enorma klyftorna har Lula använt den goda ekonomin till att höja minimilönen per månad från 200 réais till 350 réais (cirka 160 USD).
Kort historisk bakgrund
En portugisisk flotta på väg mot Indien upptäckte år 1500 Sydamerikas östra spets. Området befolkades vid tidpunkten av tupítalande stammar vilka var enkla jordbrukare och samlare. Kolonin kom att organiseras kring sockerplantager till vilka man under århundradena förde mer än 3,5 miljoner afrikaner, i huvudsak som slavar. Detta har starkt präglat den etniska och kulturella sammansättningen.
Brasilien blev självständigt på fredlig väg 1822 men med den portugisiske kronprinsen som kejsare. 1889 störtades kejsaren och landet blev en förbundsrepublik. Landet brottades under första hälften av 1900-talet med ekonomiska problem och militären ingrep vid flera tillfällen och avsatte politiska ledare. I början av 1960-talet ökade den ekonomiska obalansen med en växande inflation som följd. Situationen orsakade social oro med växande konfrontationer och polarisering. I mars 1964 utbröt en militärrevolt och den här gången kom militären att stanna vid makten i 21 år. Militärdiktaturen, som styrde landet med tidvis mycket hårda metoder, avvecklades stegvis och sedan 1985 har landet varit demokratiskt styrt.
Ansvarigt departement
Senaste om Brasilien
-
Göran Hägglund besöker Brasilien
19 mars 2010
-
Försvarsminister Sten Tolgfors till Brasilien
19 mars 2010
-
Sista dag för ackreditering 11 mars: Statsbesök till Brasilien
8 mars 2010
-
Statsbesök till Brasilien
17 februari 2010
-
Utrikesminister Carl Bildt till Mexiko och Brasilien
4 februari 2010
Relaterat
Ladda ner
- Landfakta, september 2009 (pdf 197 kB)
- Om regeringsombildning och nya ministrar, april 2007 (pdf 172 kB)
- Handel och investeringar, mars 2008 (pdf 157 kB)
- Brasiliens utrikespolitik, feb 2007 (pdf 164 kB)
- Ekonomisk och handelspolitisk rapport, september 2009 (pdf 117 kB)
- OECD's ekonomiska granskning av Brasilien (pdf 99 kB)
