Regeringens nyhetsbrev: Är du resklar inför sommaren?
8 juni 2012

Är du resklar inför sommaren?

Backpackers på landsbygden i Indien. Foto: Andrew Burke/Lonely Planet

Sommar och semestertider är högsäsong för vårt resande.
300 000-400 000 svenskar befinner sig på resande fot vid varje givet tillfälle och cirka en halv miljon svenskar är bosatta utomlands. En viktig uppgift för Sveriges ambassader och konsulat är att ge stöd till svenskar som råkar illa ut på resan eller i händelse av kris runt om i världen. UD arbetar samtidigt för att öka kunskapen hos svenska resenärer om vad som är viktigt att tänka på inför och under resan genom kampanjen UD Resklar.

Idag den 8 juni inleds fotbolls-EM i Polen och Ukraina. Sverige spelar sina gruppspelsmatcher i Kiev och närmare 25 000 svenskar väntas besöka Ukraina. Sveriges ambassader i Warszawa och Kiev har förberett sig för att kunna hjälpa den ökade mängden svenskar som finns på plats under fotbolls-EM. Goda råd och tips till de som vill följa Sveriges matcher på plats i Kiev finns på ambassadernas webbplatser.

Resenären har eget ansvar

Varje resenär har ett eget ansvar, inför och under sin utlandsresa. Det är därför viktigt att förbereda sig genom att exempelvis se till att man har en giltig, anpassad reseförsäkring och läsa på om landet innan man åker. Det är naturligtvis också viktigt att respektera lagarna i det land man besöker. Om något händer på resan kan svenska ambassader hjälpa till, i första hand genom hjälp till självhjälp. Den som har blivit bestulen kan till exempel få råd om hur man kan överföra pengar från Sverige. Ambassaden kan utfärda provisoriskt pass för resa hem och vid behov ha kontakt med lokala myndigheter. Men det finns också mycket ambassaden inte kan göra, exempelvis betala skulder och böter eller boka hotell. Om en större kris inträffar utomlands är det statens ansvar att ha beredskap för att hjälpa svenskar, vilket regleras i lagen om konsulära katastrofinsatser (2010:813) som trädde i kraft 2010. Den innebär bland annat att den som får hjälp vid en statlig krisinsats ska betala sin del av kostnaderna.

UD Resklar - viktig information för många

SIFO-undersökningar genomförda 2005, 2007 och 2011 visar att kunskaperna om resenärens ansvar och förberedelser vid resa blir något bättre. Dessvärre finns det fortfarande stora missuppfattningar kring vad UD och ambassaderna kan hjälpa till med och inte. Förväntningarna är höga kring vad man som resenär ska få hjälp med, särskilt bland yngre målgrupper. SIFO-mätningen visar också att 9 av 10 har reseförsäkring, vilket är bra. 3 av 4 använder reseskyddet i hemförsäkringen, men cirka 40 procent av dem vet inte hur länge försäkringen gäller.

Trendanalyser kring vårt resande visar att vi kommer att resa allt mer i framtiden. Med fler resenärer och fler resor kommer behovet av information och dialog med resenärer också att öka. Reseinformationen är den i särklass mest besöka informationen på UD:s webbplats, ud.se och ambassadernas webbplatser, swedenabroad.com. Mobilapplikationen UD Resklar för Iphone och Android lanserades under 2011 som ytterligare ett sätt att tillgängliggöra UD:s reseråd inför och under resan. Under våren har UD inlett ett samarbete med landets passexpeditioner. Den som ansöker om ett nytt pass inför sommaren kommer att få fickfoldern UD Resklar vid utlämningen av passet. UD kommer att fortsätta arbeta för information och dialog med resenärer och förhoppningen är att UD Resklar ska bidra till en trevligare resa. Är du resklar?