Han blir ny ambassadör i Angola
Regeringen har idag utsett Bo Emthén till ambassadör i Angola. Han ser framemot att få använda sin erfarenhet av att marknadsföra Sverige utomlands för att flytta fram svenska företags positioner på den angolanska marknaden.
Grattis till nya jobbet! Hur känns det?
Bo Emthén har lång erfarenhet av att marknadsföra Sverige. Foto: Pawel Flato
Tack, det känns mycket bra och jag ser fram emot att tillträda så snart som möjligt.
Vad blir din viktigaste uppgift som Sveriges ambassadör i Angola?
I det korta perspektivet kommer fokus att ligga på att leda EU-arbetet på plats i Luanda under Sveriges ordförandeskap. I övrigt är mitt uppdrag att i första hand utveckla våra ekonomiska och kommersiella kontakter med Angola och främja våra företags intressen på denna växande marknad.
Den angolanska regeringen har långtgående planer för de kommande åren på en utveckling av landets infrastuktur inom till exempel telekom, transporter, energiförsörjning, hälso- och sjukvården och flera andra sektorer där svenska företag har rätt kompetens och produkter.
De svenska företag som är på plats är framförallt de stora bolagen, varför vi kommer att särskilt satsa på att söka få fler mindre företag att också se marknadens potential.
Exporten till Angola har gått upp kraftigt de senaste åren och låg förra året på drygt 1 miljard SEK. Exporten de första två månaderna i år har gått upp med 382 procent jämfört med motsvarande period förra året. Det ser alltså mycket bra ut. På importsidan ser vi också en intressant utveckling med ökade volymer råolja som raffineras här hemma.
Vilka tidigare erfarenheter kommer du att ha nytta av?
Även om det är länge sedan känner jag redan att mina sammanlagt sju år i Brasilien och Portugal kommer att vara till stor hjälp. Min erfarenhet från tiden som handelssekreterare på Exportrådet hjälper mig också att se hur vi på bästa sätt kan poola ambassadens, Exportrådets, företagens och andra aktörers kompetens och resurser. På så sätt kan vi skapa en bra metod för att marknadsföra svenska företag på marken och flytta fram deras position i Angola.

